کد خبر: 993/ ٠٨:٤١ - شنبه ١٥ تير ١٣٩٨/ تعداد بازدید: 993
نسخه چاپي
ارسال به دوست
 
داخلي
مدیرمجتمع مس آذربایجان:
مراحل اجرای کارخانه ذوب بزودی عملیاتی خواهد شد/معدن مس سونگون ، در حال تبدیل شدن به بزرگترین معدن مس ایران
 
فرصتی پیش آمد تا با مهندس شریفی مدیر مجتمع مس سونگون از عملکرد مجتمع مس سونگون درسال ۹۷ وسه ماهه اول سال ۹۸ مصاحبه ای داشته باشیم.

معدن مس سونگون، یکی از بزرگترین معادن مس کشور و جهان است که قبلا بعد از مس سرچشمه کرمان، دومین معدن بزرگ ایران نامیده می شد، ولی ممکن است به زودی با تکمیل اکتشافات در این معدن، تبدیل به بزرگترین معدن بزرگ کشور گردد.

معدن مس سونگون در 100 کیلومتری شمال شرق تبریز و ۲۵ کیلومتری شهرستان ورزقان واقع شده است. َدر شرایط کنونی و با وجود دو کارخانه تغلیظ درمجتمع مس سونگون، 14میلیون تن ماده معدنی (به عنوان خوراک) استخراج و در مجموع حدود 300 هزار تن کنسانتره تولید می شود. اما با عنایت به پتانسیل‌های غیرقابل انکار معدن عظیم مس سونگون و ذخایر جدید کشف شده، آینده  درخشان تری برای صنعت مس در  آذربایجان تصور می گردد.

آنچه درادامه می خوانید گزارشی از اهم فعالیت های این مجتمع در سال 97 و سه ماهه اول سال 98 است که تلاش گردیده از زبان مهندس شریفی مدیر این مجتمع در 4 بخش مجزای تولید، توسعه، خدمات و عمل به تعهدات و مسئولیت های اجتماعی و در نهایت تجهیز منابع انسانی ارایه و در راستای اطلاع رسانی و آگاهی بخشیدن به مخاطبین عزیز منتشر گردد.


 

۱- تولید:

علیرغم تمام مشکلات و سختی های حوزه تولید به لطف و عنایت خدا و تلاش پرسنل زحمتکش مجتمع و با پشتیبانی مدیریت ارشد شرکت و مساعدت مسئولین شهرستان و استان درسال  ۹۷ توانستیم با تولید بیش از ۳۱۰ هزار تن کنسانتره مس، شاهد افزایش تولید ۳ درصدی از برنامه پیش بینی شده بودیم که این روند رونق تولید در سه ماه اول سال ۹۸ نیز ادامه داشته و علیرغم توقف های پیش بینی شده و بعضاَ غیرمترقبه و انجام تعمیرات اساسی کارخانه، حدود ۲ درصد از برنامه پیش بینی جلوتر هستیم. همچنین در سال 97 حدود ۲۰۰۰ تن کنسانتره مولیبدن را نیز در سبد محصولات خود داشتیم.

 

۲-توسعه

اکثر طرح های توسعه که سال ها متوقف مانده بودند مجددا شروع شده اند.

1-۲ - احداث کارخانه ۳ هزارتنی تولید کاتد مس به روش لیچینگ:

عملیات اجرایی بطور جدی شروع شده و طراحی ، ساخت و نصب با سرعت خوبی درحال اجراست.

۲ -2-  فاز ۳ تغلیظ:

 عملیات اجرایی این پروژه شروع و انشاء الله  بزودی تجهیزات اصلی و کلیدی کارخانه وارد مجتمع می شود.

2-3- توسعه معدن :

اکتشافات تکمیلی انجام و موانع فیزیکی و فنی رفع شده و ذخیره قابل استخراج معدن به بیش از1 میلیارد تن و ذخیره زمین شناسی به بیش از2 میلیارد تن افزایش یافته است.


 

2-4- مجموعه کارخانجات تولید کاتد:

در مدت زمان بسیار کوتاهی کلیه مقدمات کار انجام و حدود یک سال قبل قرارداد طراحی و ساخت، تامین تجهیزات، نظارت و راه اندازی کلیه واحد های ذوب، پالایش، اسید، سرباره و کارخانجات جنبی با طرف خارجی منعقد و LC نیز به نفع شرکت مد نظر گشایش یافته است و دربالاترین سطح کشوری و استانی و همچنین شهرستان ورزقان پیگیر اجرایی شدن آن هستیم و به موازات راه کارهای دیگر را مد نظر داریم .

فرصت سوزی 5 سال زمان طلایی درسایه بی توجهی مسولان وقت

و همچنان افسوس ۵ سال زمان طلایی ازدست رفته را بر دل داریم که چگونه با ندانم کاری و ناآگاهی منطقه ای و عدم حسن نیت مسئولین وقت شرکت در بهترین شرایط کاری، عملیات احداث کارخانجات در دست ساخت، متوقف و خسارات جبران ناپذیری به منطقه  وارد گردید و چندین سال طول کشید تا این سنگ بزرگ از ته چاه در آید.

خوشبختانه علیرغم شرایط بسیار دشوار، نهایی شدن طراحی و اجرایی شدن کارخانه ذوب از چندین مسیر در حال پیگیری بوده و ان شاء الله  به زودی عملیات آن اجرایی خواهد شد.

 

 

۲-5- احداث کارخانه آهک هیدراته در اهر و  تجهیز معدن گوره درق در اهر

2-6- تداوم و افزایش تولید و توسعه در معدن مس مزرعه با اکتشافات اصولی در آن معدن و برنامه ریزی برای استخراج مواد معدنی از آن به روش استخراج روباز

2-7- انجام اکتشافات گسترده در اندیس های امید بخش استان که انشاء الله  بزودی نتایج امیدوار کننده آن ها منتشر خواهد شد.

 

۳- خدمات و عمل به تعهدات و مسئولیت های اجتماعی

3-1- جاده خواجه به ورزقان و آقابابا فرامرزی

به خوبی در رفت و آمدهای روزانه قابل ملاحظه است که در این مدت کوتاه، بیشتر از ۵ سال گذشته کار انجام شده و انشاء الله  قطعات ۲و۳ و۴ (از شالی تا ورزقان) تا اوایل نیمه دوم سال به بهره برداری خواهند رسید، دو قطعه دیگر یعنی قطعه ۱ (از خواجه تا شالی) و قطعه ۵ (ازورزقان تا آقابابا فرامرزی ) نیز با پیگیری های مقامات شهرستان و مخصوصا نماینده محترم و دلسوز منطقه، فرماندار زحمتکش وامام جمعه محبوب و حمایت همه مسئولین و مردم شریف شهرستان، با حسن نیت تمام از طرف مدیریت محترم عامل و اعضای محترم هیئت مدیره شرکت ملّی صنایع مس ایران مصوب و کارهای اجرایی نیز با سرعت و دقت فوق العاده آغاز گردیده است.


 

3-2- کارهای عمرانی روستایی و شهری

درسال گذشته در سطوح روستایی و شهری کارهای بسیارخوبی انجام گرفت. شرکت مس با تامین مصالح مورد نیاز، مکمل خدمات نماینده؛ فرمانداری و بخشداران محترم شد که با زحمات و تلاش ایشان و مخصوصاَ نماینده تلاشگر منطقه  قیر و آسفالت رایگان نیز دراختیار روستائیان عزیز قرارگرفت و در این راه بیش از ۳ میلیارد تومان هزینه گردید که این روند حتی درسطوح بالاتر امسال نیز درحال اجراست.

 

 

 3-3- عمران و آبادانی مساجد و حسینیه ها و دیگر مکان های مقدس به موازات مورد توجه و در حال برنامه ریزی برای اجراست‌.

3-4- ترمیم و بهسازی راه های روستایی و بین مزارع نیز همچون سنوات گذشته با سرعت و سطح گسترده تر در حال اجراست.

3-5- حمایت از بنیادها و نهادهای فرهنگی و ورزشی و خدماتی عام المنفعه همچنان از الویت های مجتمع است.

3-6- انتقال گردش مالی به شهرستان و استان

3-6-1- انتقال حساب بانکی تمام شرکت های پیمانکاری به بانک های شهرستان ورزقان با بیش از هزار میلیارد تومان گردش مالی در سال

3-6-2- تمرکز گردش مالی مجتمع با گردش بیش از ۲۰۰۰ میلیارد تومان در بانک های استان (عمدتا شهر ورزقان)

3-6-3- ذخیره بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان بصورت سپرده در بانک های شهرستان و استان

3-6-4- آغاز گردش مالی حاصل از فروش محصول سونگون در بانک های استان با گردش مالی چند هزار میلیارد تومانی درسال با پیگیری نماینده محترم شهرستان ورزقان و استاندار معزز آذربایجانشرقی

 

۴- سازماندهی و تجهیز نیروی انسانی

4-1- بررسی جامع ساختار سازمانی و اصلاح و ارتقاء نمودارسازمانی با هدف چابکی و کارآیی بیشتر برای افزایش بهره وری سیستماتیک

4-2- جذب بیش از۱۵۰ نفر نیروی متخصص و جوان در مجتمع مس سونگون و حدود ۳۴ نفر در معدن مس مزرعه با ارائه گزارش توجیهی و اخذ مصوبات لازم و برگزاری آزمون بنحو شایسته

4-3- برگزاری دوره ها وکلاس های آموزشی علمی و عملی در سطوح مختلف و با استفاده از اساتید زبده کشوری و استانی

4-4- ارتباط با دانشگاه ها و مراکز علمی :

عقد تفاهم نامه و قرارداد با کلیه دانشگاه های منطقه ای و استانی  و پارک فن آوری  استان بعنوان هماهنگ کننده و رابط با کلیه پارک های فن آوری و مراکز علمی داخلی و خارجی  و اجرای پروژه های تحقیقاتی و علمی بسیار


 

 
انتهای پیام / *
 
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
چند رسانه ای

سازمان و شرکت های مرتبط