کد خبر: 1423/ ١٥:٣٨ - شنبه ١٩ آبان ١٣٩٧/ تعداد بازدید: 1423
نسخه چاپي
ارسال به دوست
 
توليدی, داخلي
سرپرست پروژه هیپ لیچینگ سونگون:
تلاش می نماییم تا شعار صنعت پاک و تولید پایدار تحقق پیدا نماید.
 
پروژه هیپ لیچینگ یکی از پروژه های طرح های توسعه مس سونگون است که عملیات اجرایی آن در زمینی به مساحت 80 هکتار شروع گردیده است.

مهندس قاسمی با اشاره به یکی از دغدغه های اصلی در امور معدن یعنی بحث دپو سنگ های کم عیار و اشغال حجم بالایی از فضای محیط کار گفت: هدف از اجرای این طرح تبدیل سنگ های کم عیار معدن با استفاده از روش های اقتصادی به مس کاتد 99.99 درصد می باشد که با اجرایی شدن آن علاوه بر درآمد زائی و تولید محصول نهایی جدید(مس کاتد99.99 درصد) این دغدغه با گذشت زمان کم رنگ تر خواهد شد. همچنین استفاده از روش فلوتاسیون برای این پروژه صرفه اقتصادی نداشته و باعث بروز مشکلات عدیده فنی نیز می شود.

سرپرست پروژه هیپ لیچینگ با اشاره به نهایی شدن قرارداد این طرح با پیمانکار داخلی یعنی شرکت کانی مس و امضای آن در ظرف چند روز آینده ادامه داد: تجهیزات مورد نیاز در جهت ایجاد بستر لازم برای شروع مطالعات ژئوتکنیک و هیدرولوژی مستقر گردیده است و انشالله با یاری خداوند متعال در هفته پیش رو شاهد شروع عملیات اجرائی مطالعات مهندسی ژئوتکنیک و هیدرولوژی خواهیم بود.

ایشان با اشاره به پیگیری های امور حقوقی مجتمع و ایجاد مقدمات کار از قبیل هماهنگی با منابع طبیعی و تملک اراضی افزود: خوشبختانه کارهای اولیه صورت گرفته است و طبق برنامه ریزی های صورت گرفته اجرای این پروژه 28 ماه به طول خواهد انجامید و بعد از این مدت پروژه با حضور پیمانکار به مدت 4 ماه بصورت آزمایشی بارگذاری شده و مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.

سرپرست پروژه با اشاره به استفاده از روش اسید شویی در این طرح افزود: ظرفیت خوراک طرح سالانه 2 میلیون تن سنگ معدنی با عیار 0.3% خواهد بود و میزان تولید سالانه 3 هزار تن مس کاتد 99.99 بوده که امید است بعد از راه اندازی و گذشت زمان میزان تولید افزایش یابد.

مهندس قاسمی بااشاره به سرمایه گذاری های صورت گرفته و تخصیص اعتبارهای لازم ریالی و ارزی گفت:  در گام های اولیه این طرح، 80 نفر به صورت مستقیم و 150 نفر به صورت غیر مستقیم صاحب شغل خواهند گردید.

ایشان با اشاره به اینکه این پروژه در زمینی به مساحت 80 هکتار اجرا خواهد شد افزود: خوشبختانه با پیگیری های لازم نمونه برداری از 25 میلیون تن سنگ کم عیار موجو(دپو شده) انجام گرفته است و در حال تجهیز آزمایشگاه برای انجام تست های پایلوت هستیم.

وی با اشاره به تکمیل عملیات نقشه برداری و توپوگرافی محل پروژه و همچنین مراحل فرآیند ادامه داد: همانگونه که اشاره شد در این پروژه از روش اسید شویی استفاده خواهد گردید و در تکنولوژی مد نظر، اسید ها و مواد آلی بکار گرفته شده بعد از عملیات به چرخه تولید باز می گردد و این یعنی بالا بردن راندمان و پایین آوردن قیمت نهایی محصول.

مهندس قاسمی در خاتمه سخنانشان با اشاره به مطالعات صورت گرفته در رابطه با مسایل زیست-محیطی پروژه گفت اولویت اصلی شرکت ملّی صنایع مس ایران رعایت اصول زیست- محیطی است و با تأکیدات مدیریت محترم شرکت ملّی مس ایران و مدیر محترم مجتمع مس آذربایجان، تلاش می نماییم تا شعار صنعت پاک و تولید پایدار تحقق پیدا نماید.

 
انتهای پیام / *
 
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
چند رسانه ای

سازمان و شرکت های مرتبط