کد خبر: 56/ ٠٩:٠٣ - سه شنبه ١٠ مهر ١٣٩٧/ تعداد بازدید: 56
نسخه چاپي
ارسال به دوست
 
داخلي
کرباسیان در همایش «چشم‌انداز فلزات غیرآهنی ایران» اعلام کرد:
ضرورت تهیه نقشه راه فلزات غیرآهنی/ «مس» از انحصار خارج شود
 
مس پرس: رئیس هیأت عامل ایمیدرو در همایش «چشم‌انداز فلزات غیرآهنی ایران و فناوری‌های وابسته با نگاهی به تولید و بازار» بر ضرورت تهیه نقشه راه فلزات غیرآهنی تأکید کرد.

به گزارش مس پرس به نقل از ایمیدرو، مهدی کرباسیان گفت: در حوزه زغال‌سنگ با همت ایمیدرو نقشه راه تهیه‌شده و نیاز است برای فلزات غیرآهنی نیز نقشه راه تهیه شود.
وی گفت: طرح جامع فولاد به روز شده است و امیدواریم بتوانیم با کمک وزارت صنعت، معدن و تجارت طرح‌های جامع دیگر را تهیه کنیم.


به گفته رئیس هیأت عامل ایمیدرو، ایران در حوزه مس جایگاه مناسبی در تولید، صادرات و اجرای پروژه‌ها دارد. معتقدیم شرکت مس باید از حالت انحصاری خارج‌شده و خصوصی‌تر باشد چراکه این شرکت با قوانین ما سازگاری نداشته و باید سیاست‌گذاری جدید صورت گیرد

کرباسیان اظهار کرد: ایمیدرو در دولت یازدهم و دوازدهم توانست جایگاه حوزه معدن و صنایع معدنی را در بین مردم و سیاست‌گذاران ارتقا دهد.
رئیس هیأت عامل ایمیدرو در ادامه افزود: بخش معدن و صنایع معدنی بیش از 20 درصد صادرات غیرنفتی را در اختیار دارد و بیش از 23 درصد ارزش بورس در شرکت‌های معدن و صنایع معدنی است که نشان‌دهنده جایگاه مهم بخش معدن و صنایع معدنی در توسعه اقتصاد کشور است. اقتصاد ایران، نوظهور است و با توجه به مزیت‌های حوزه فلزات غیر آهنی باید با همکاری یکدیگر در این حوزه جهش ایجاد کنیم.


سیاست از اقتصاد فاصله بگیرد
کرباسیان تأکید کرد: باید بپذیریم که سیاست را از حوزه اقتصاد کم‌رنگ کنیم و شرایطی فراهم کنیم تا اقتصادی‌ها کار خود را انجام دهند.
وی تصریح کرد: در بخش سرب و روی توانستیم به جایگاه ویژه بین‌المللی دست‌یابیم و دغدغه‌های فعالان حوزه روی را کاهش دهیم. در این حوزه مشکل معدن مهدی‌آباد را مرتفع کردیم و اکنون کنسرسیوم آن تشکیل‌شده و مشغول به کار است.
کرباسیان افزود: شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران نیز در سال 95 بخش زیرزمینی معدن انگوران را فعال کرد که امسال تکمیل خواهد شد و ذخایر را افزایش خواهد داد.


مس از انحصار خارج شود
به گفته رئیس هیأت عامل ایمیدرو، ایران در حوزه مس جایگاه مناسبی در تولید، صادرات و اجرای پروژه‌ها دارد. معتقدیم شرکت ملی صنایع مس ایران باید از حالت انحصاری خارج‌شده و خصوصی‌تر باشد چراکه این شرکت با قوانین ما سازگاری نداشته و باید سیاست‌گذاری جدید صورت گیرد.
وی گفت: معدن 2 هزارساله نخلک با همکاری بخش خصوصی و شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران توانست در 5 ماهه نخست سال جاری 100درصد افزایش تولید را به ثبت رساند.
کرباسیان ادامه داد: سرمایه‌گذاری در حوزه آلومینیوم با وجود مشکلاتی از قبیل تأمین مواد اولیه موفقیت‌آمیز بوده و طرح آلومینیوم جنوب تا پایان سال جاری افتتاح می‌شود.
وی تصریح کرد: طرح احداث 2 کارخانه پودر آلومینیوم با مشارکت ایمیدرو و بخش خصوصی فعال ‌شده است و برنده مناقصه طرح گینه نیز طی 2 ماه آینده مشخص می‌شود و نگرانی تأمین پودر آلومینیوم برطرف می‌شود. اکنون میزان ذخیره بوکسیت از 15میلیون تن به 35 میلیون تن افزایش یافته است اما هنوز در این حوزه کمبود وجود دارد.
رئیس هیأت عامل ایمیدرو به تولید سالانه7 تن طلا در ایران اشاره کرد و گفت: در بخش طلا نیز طی 2 هفته آینده عملیات فاز 2 طلای زرشوران آغاز می‌شود. یکی از افتخارات ایمیدرو در دوره جدید بحث اکتشافات بود که با همکاری وزارت صمت و سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی عملیات مقدماتی اکتشاف 270هزار کیلومترمربع انجام و 200هزار کیلومترمربع ژئوفیزیک هوایی صورت گرفت. این میزان اکتشاف یک رکورد تاریخی است و اطلاعات خوبی را در این حوزه فراهم می‌کند.
وی رابطه صنعت و دانشگاه را ضعیف دانست و خاطرنشان کرد: بخش خصوصی، عمومی و دولتی باید توجه بیشتری به این حوزه داشته باشند.

 
انتهای پیام / *
 
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
چند رسانه ای

سازمان و شرکت های مرتبط