کد خبر: 994/ ١١:٥٥ - چهارشنبه ٩ خرداد ١٣٩٧/ تعداد بازدید: 994
نسخه چاپي
ارسال به دوست
 
داخلي
رییس توزیع نیرو و تعمیرات شبکه برق مجتمع مس سونگون:
یکی از بزرگترین افتخارات بنده این است که کارمند شرکت مس هستم.
 
مهندس افسر با اشاره به اینکه یکی از بزرگترین افتخارات بنده این است که کارمند شرکت مس هستم افزود: در راستای رسیدن به اهداف سازمانی و برنامه ریزی تولید حداکثر توان خود را به کار گرفته و از هیچ تلاشی دریغ نمی نماییم. ماهیت کار نگهداری و تعمیرات طوری است که وظیفه بهره برداری و تعمیرات و نگهداری تجهیزاتی را که بر اساس طراحی در یک مجموعه برای رسیدن به یک هدف مشخص نصب و راه اندازی شده اند را بر عهده دارد. اصلی ترین هدف برای یک واحد نگهداری و تعمیرات استفاده بهینه از تجهیزات منصوبه و انجام تعمیرات پیشگیرانه لازم جهت افزایش قابلیت اطمینان و در دسترس بودن تجهیزات است.

رییس توزیع نیرو و تعمیرات شبکه برق مجتمع با اشاره به نقش انکار ناپذیر صنعت برق در شکوفایی اقتصاد ملی کشور ها گفت : این انرژی برق است که ارابه ی صنعت را به حرکت در آورده و امتیازاتی بر انواع دیگر انرژی ها دارد که می توان انتقال به فواصل دور، سهولت در توزیع و تبدیل راحت آن به سایر گونه های انرژی مانند انرژی مکانیکی ،حرارتی ، شیمیایی و دیگر انواع انرژی اشاره کرد. در مقابل یکی از نقاط ضعف انرژی برق این است که در ابعاد وسیع قابل ذخیره و انبار شدن نبوده و تولید و مصرف آن باید به صورت همزمان رخ دهد.

ایشان ضمن اظهار تأسف بخاطر عدم تولید انرژی الکتریکی در مجتمع مس سونگون افزود : این واحد با رسالت نگهداری و تعمیرات شبکه توزیع برق و توزیع انرژی برق بین ایستگاه های داخل مجتمع بشکل مطمئن و پایدار با داشتن حداقل زمان خاموشی در سال 1385 تشکیل و راه اندازی گردید و صرفا برای شرایط اضطراری تمهیدات لازم مانند نصب ژنراتور های اضطراری اندیشیده شده است که ظرفیت این ژنراتورها جمعا در حد یک مگاوات میباشد. و این موضوع نشان دهنده  وابستگی صد در صدی به شبکه سراسری است.

وی با اشاره به بعد مسافت مجتمع با مراکز تولید انرژی الکتریکی و همچنین حساسیت تجهیزات موجود اظهار داشت: با در نظر گرفتن پتانسیل انرژی بادی در منطقه و ضرورت استفاده از این انرژی خدادادی و رایگان، خالی از لطف نخواهد بود نسبت به مطالعه و امکان سنجی احداث نیروگاه حتی در مقیاس کوچک اقدام گردد.

مهندس افسر در ادامه با اشاره به قرار گرفتن شبکه ی برق سونگون در مسیر ترانزیت انرژی بین دو کشور ایران و ارمنستان افزود: پست اختصاصی سونگون از یک طرف به پست 230 کیلوولت اهر و از طرف دیگر به شبکه برق کشور ارمنستان متصل می باشد به عبارتی امکان تغذیه مجتمع مس سونگون از 2  شبکه سراسری ایران و ارمنستان فراهم شده است به مفهوم دیگر این موضوع از یک طرف نشانگر اهمیت شبکه سونگون بعنوان یک مشترک اختصاصی صنعتی و از طرف دیگر ایفای نقش استراتژیک در تامین انرژی بین دو کشور ایران و ارمنستان می باشد.

رییس توزیع نیرو و تعمیرات شبکه برق با اشاره به شرایط اقلیمی و قرار گرفتن مجتمع مس سونگون در رده ی مناطق فوق سنگین گفت:  تدابیر لازم در جهت افزایش پایداری و کاهش زمان خاموشی شبکه از لحاظ نگهداری و تعمیرات خطوط داخل مجتمع در نظر گرفته شده است که به جای استفاده از تيرهای برق، از دکل های مشبک فلزی استفاده گردیده ولیکن این امر مشکلات و سختی های خاصی از جمله کار در ارتفاع در شرایط آب و هوایی سخت را به واحد تعمیرات تحمیل نموده است.

ایشان همچنین با اشاره به تقلیل سطح ولتاژ در پست اختصاصی به 20 کیلوولت ادامه دادند انرژی برق از طریق دو مدار به کلیدخانه مرکزی منتقل شده و از آنجا نیز توسط فیدرهای مربوطه، به کلیه مراکز مصرف توزیع می گردد که با توجه به فواصل مراکز مصرف، این مراکز به صورت کابلی یا ترکیبی از کابل و خط هوایی تغذیه می گردد.

وی با اشاره به اینکه میانگین توان لحظه ای مصرفی مجتمع در حدود 65 مگاوات می باشد افزود عمده مصرف این انرژی به ترتیب در کارخانجات تغلیظ فاز1، فاز2، پمپ استیشن، مولیبدن و ... می باشد. برای تامین انرژی مورد نیاز مجتمع با شرکت برق منطقه ای آذربایجان قراردادی با ظرفیت دیماند 70 مگاوات انعقاد گردیده و شرکت برق منطقه ای آذربایجان متعهد به تأمین انرژی مورد نیاز شده است. البته قبل از راه اندازی کارخانه تغلیظ2 مصرف مجتمع حدود 35 مگاوات بوده و من الحیث المجموع این مجتمع یکی از بزرگترین مصرف کننده های صنایع در سطح استان بوده و  با در نظر گرفتن طرح های توسعه در دست اقدام مصرف به مقدار قابل ملاحظه ای نیز افزایش خواهد یافت.

در خاتمه وظیفه خود می دانم از همکاران خودم که همیشه به بنده لطف داشته و وظائف محوله سازمانی را بنحو احسن انجام         می دهند تشکر و قدردانی نموده و از خداوند متعال آرزوی شادکامی روزافزون برای این عزیزان دارم و از مدیریت  محترم امور مهندسی که تا کنون بنده را یاری نمودند  و همچنین از طرح جامع برق که در بحث های بهینه سازی شبکه سراسری و داخلی نهایت همکاری را با این واحد داشته اند کمال تشکر و قدر دانی را دارم .

 
انتهای پیام / *
 
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
چند رسانه ای

سازمان و شرکت های مرتبط