کد خبر: 3140/ ١٢:٠٦ - شنبه ٢١ بهمن ١٣٩٦/ تعداد بازدید: 3140
نسخه چاپي
ارسال به دوست
 
داخلي
پروژه گازرساني مجتمع مس سونگون به بهره برداري رسيد
 
صيانت از محيط زيست ، کاهش مصرف انرژي هاي مورد نياز خط توليد و در نهايت توسعه پايدار در محيط زيستي سالم از جمله اهداف کلان مجتمع مس سونگون مي باشد در راستاي سياست هاي کلان مس سونگون براي به حداقل رساندن آلودگي در محيط کار با تاکيد برکاهش آلودگي ناشي از استفاده از سوخت هاي فسيلي آلوده کننده، استفاده از گاز طبيعي بعنوان پاکترين و ارزان ترين سوخت فسيلي در دستور کار مس سونگون قرار گرفت و بر اين اساس مهندس حاتم زاده بعنوان مجری پروژه گاز رسانی سونگون آغاز بکار نمود و در مهرماه 1391 قراردادي با شرکت گاز استان آذربايجان شرقي جهت خريد و تحويل گاز با حجم 15000 متر مکعب در ساعت با فشار 250 پوند منعقد گرديد .

به گزارش روابط عمومي مس سونگون به نقل از مجری پروژه گازرسانی، شرکت گاز پس از تقویت ایستگاه CGS صفر علی ديزج ورزقان، از طريق خط انتقال اصلی فشار قوي گاز صادراتي به ارمنستان، گاز را به ايستگاه مذکور منتقل و با اجراي خط لوله 12 اينچي اختصاصی به طول 23 کیلومتر از ایستگاه CGS تا ایستگاه میترینگ در سه راهی ذوب، گاز را تحویل مجتمع نمود . عملیات اجرایی پروژه از مهرماه 91 شروع و در اردیبهشت 94 پایان یافت .

 

مهندس حاتم زاده با اشاره به اینکه جهت انتقال گاز خریداری شده به داخل سایت و توزیع بین مصرف کننده ها ، لازم بود که گاز پرفشار 250 پوندی به گاز 60 پوند تبدیل و در محلهای مصرف با علمک و رگلاتور به گاز ¼پوند یا 2 پوند تبدیل گردد . لذا ابتدا با بررسی وبرآورد مصارف و اجرای پروژه های نیازسنجی و طراحی مقدماتی و تفضیلی ، احجام تقریبی پروژه مورد نیاز برآورد و اسناد مناقصه تهیه ودر زمستان 94 مناقصه برگزار گردید.

            بعد از عقد قرارداد وابلاغ آن به برنده مناقصه در اردیبهشت ماه 95 با تحویل زمین تجهیزکارگاه به پیمانکار، عملیات اجرائی بشرح زیرشروع گردید:

  •      احداث ساختمان و تاسيسات برقي و نصب و راه اندازي تجهيزات مکانيکال ايستگاه ميترينگ ورودي مجتمع با مشخصات 20000-250-250
  •       اجراي خطوط لوله فلزي 10 و 12 اينچ تغذيه گاز ( فشار  250 پوند) از ايستگاه ميترينگ ورودي تا ايستگاههاي تقليل فشار معدن و سايت توسعه خريد تجهيزات مکانيکي ، اجراي  سيويل و برق و نصب و راه اندازي يک عدد ايستگاه تقليل فشار   ( TBS)با مشخصات 10000-60-250 در نگهباني سايت معدن (ايستگاه تقليل فشار سايت توسعه به دليل مشخص نبودن نياز گازي در موقع اجرای گازرسانی به آن سایت مشخص خواهد شد).
  •       اجراي خطوط لوله فلزي 10 و 12 اينج و پلي اتيلن 225 تا 63 ميلي متر توزيع گاز (فشار 60پوند ) جهت تامين گاز مورد نياز واحدهاي مصرف در داخل سايت معدن
  •      اجرای خطوط تغذيه و شبکه بطول 19750 متر و انشعاب علمک ها و داخلی موتورخانه ها 1880 متر. 
  •      جاده سازي در دوناحيه  به طول تقريبي 1.5 کيلومتر و اجراي ابنيه هاي فني مسير 
  •      اجراي تاسيسات حفاظت از زنگ (حفاظت کاتديکCPS  ) خطوط لوله جهت بهره برداري صحيح و مطمئن طبق دستورالعمل ها و استاندارهاي شرکت گاز
  •      خريد و نصب 46 عدد رگلاتور وعلمک (31 علمک جهت ساختمانهای شرکت مس و 15 علمک جهت ساختمانهای  پیمانکاران )
  •      انجام لوله کشي داخلي موتورخانه ها از رگلاتور تا تجهيزات مربوط به مشعل
  •    رقم اولیه این پیمان 52 میلیارد ریال بوده و تحت نظارت شرکت گاز استان به عنوان دستگاه نظارت و مشاور طرح اجرا شده است

در نهایت با عنایت پروردگار متعال در مهر ماه 1396 بعد از تزریق موفقیت آمیز گاز به سیستم ، رفع نواقصات و اخذ تائیدات از شرکت گازاستان و سازمان نظام مهندسی استان آذربایجان شرقی ،کلیه تجهیزات تحویل امور مهندسی سونگون گردیده و مورد بهره برداری قرار گرفت .

از زمان راه اندازی  T.B.S و شبکه گاز مجتمع (اواسط سال 1396)  حدود دو سوم موتورخانه های مجتمع مس سونگون به سوخت گاز طبیعی تبدیل شده است که به مرور تبدیل سوخت بقیه موتورخانه ها نیز در برنامه کاری واحد نظارت فنی می باشد . میزان گازوئیل مصرفی سالیانه موتورخانه های مجتمع حدود سه میلیون لیتر بوده است که با بهره مندی از سوخت گاز طبیعی میزان صرفه جویی ریالی و نیز کاهش میزان الایندگی بشرح جدول ذیل ارائه می شود .

سوخت

ارزش حرارتی

 (kcal/m3) و (kcal/lit)

نیاز هوا برای سوخت

 (1Lit1M3)

میزان آلایندگی

قیمت

(M3یا lit)

گاز طبیعی

9434

10

کمتر از گازوئیل

1000 ریال

گازوئیل

8462

12

بیشتر از گاز

3000 ریال

 

 

 

 
انتهای پیام / *
 
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
چند رسانه ای

سازمان و شرکت های مرتبط