کد خبر: 5211/ ١٥:٢٠ - دوشنبه ١٨ دی ١٣٩٦/ تعداد بازدید: 5211
نسخه چاپي
ارسال به دوست
 
سياسي, اجتماعي, فرهنگي, خارجي
نماینده محترم ولی فقیه در استان بیان نمود:
عملکرد مس سونگون در راستای سیاست اقتصاد مقاومتی و اشتغال زایی بسیار خوب است.
 
عصر روز یکشنبه مورخ 17/10/1396، مدیرعامل مس منطقه آذربایجان و مدیران مس سونگون با نماینده محترم ولی فقیه در استان و امام جمعه شهرستان تبریز دیدار کردند.

در این دیدار ابتدا مهندس حاجی آقازاده ضمن ابراز خوشحالی و سعادت جهت حضور در این دیدار، به تشریح سابقه معدن و معدنکاری در مس سونگون پرداخته گفت: این شرکت 35000 سهامدار دارد که بیش از 88% آن متعلق به افراد حقیقی و  تقریباً 11% آن متعلق به ایمیدرو است. مس سونگون دارای دو فاز تغلیظ است که در زمان احداث آن ها برنامه ریزی شده بود هر یک از فاز های یک و دو 150 هزار تن تولید کنسانتره داشته باشد که خوشبختانه در دو سال قبل بالای 300 هزار تن تولید داشته که تمامی آن مستقیماً صادر گردیده است.

ایشان در ادامه ضمن تأکید بر برنامه ریزی های صورت گرفته جهت رعایت مسایل زیست محیطی افزودند مس سونگون به صورت داوطلبانه با اداره محیط زیست استان آذربایجان شرقی همکاری می نماید به صورتی که به صورت آنلاین میزان آلودگی آب مجتمع توسط آن اداره و دانشگاه تبریز کنترل می شود که در طی این مدت مشکلی گزارش نشده است.

وی با اشاره به تأمین آب مصرفی مورد نیاز  مجتمع از سد اهر اظهار داشت این مجتمع طی قرارداد با آب منطقه ای استان مبنی بر استفاده سالانه 10 میلیون متر مکعب از آب سد اهر، با صرفه جویی های صورت گرفته تنها 2میلیون و 500 هزار متر مکعب از آن استفاده می گردد که 85% آن به چرخه تولید بازگشت داده می شود و اخیراً قراردادی نیز جهت خرید حق آبه از سد حاجیلر جهت پیش بینی طرح های توسعه و همچنین بعنوان سد جایگزین منعقد شده است.

مهندس حاجی آقازاده با اشاره به قانون معافیت مالیاتی برای محصولات صادراتی افزود با وجود این قانون باز هم مالیات هایی از قبیل حقوق، بیمه، قرارداد و ... کسر گردیده و به حساب اداره دارایی پرداخت می گردد. همچنین امسال حدود 60 میلیارد تومان نیز به عنوان مالیات ارزش افزوده توسط پیمانکاران طرف قرارداد مجتمع به اداره دارایی پرداخت می شود.

مدیرعامل مس منطقه آذربایجان با اشاره به محرومیت منطقه به تببین سیاست های شرکت ملی صنایع مس ایران در قالب مسئولیت های اجتماعی در بخش برون سازمانی پرداخته گفت اقداماتی اساسی و بنیادی در راستای محرومیت زدایی از منطقه انجام گرفته اقداماتی از قبیل احداث جاده خواجه –ورزقان، بازسازی مسجد جامع شهرستان ورزقان و 51 مسجد دیگر که بر اثر زلزله آسیب دیده بود، تجهیز بیمارستان شهرستان، آسفالت ریزی معابر اصلی و فرعی شهرستان ورزقان، اجرای طرح های هادی و عمرانی 37 روستا، تجهیز مدارس شبانه روزی آموزش و پرورش، اجرای طرح جهادی –درمانی درحوزه بهداشت دهان و دندان و مداوای 350 نفر از مددجویان تحت پوشش کمیته امداد حضرت امام خمینی (ره)، مشارکت در جشن های گلریزان، آزاد سازی زندانیان غیر عمد(غیر از جشن های گلریزان)، پرداخت هزینه درمان بیماران دارای بیماری های خاص، اعزام همه ساله مددجویان تحت پوشش کمیته امداد کاروان زیارتی به مشهد مقدس در شهرستان های اهر، هریس و ورزقان و ...

مهندس حاجی آقازاده با اشاره به نقش و اهمیت اشتغال زایی و اشتغال 3500 پرسنل به صورت مستقیم در مس سونگون گفت معدن مس سونگون در منطقه به دلیل دوری مسافت از مرکز استان مظلوم واقع شده است و ما تمامی ملزومات لازم جهت بازدید کارآفرینان، سرمایه گذاران و جوانان از معدن را مهیا ساخته ایم و حاضریم مشاوره های لازم فنی را نیز در اختیار آن ها قرار دهیم تا با سرمایه گذاری در این زمینه شاهد اشتغالزایی و رشد و توسعه منطقه باشیم. ایشان با اشاره به احداث آموزشکده صنعتی سهند در ورزقان اظهار داشت با این کار برنامه ریزی برای تربیت آشنایی جوانان با مهارت های فنی لازم جهت اشتغال در معدن صورت گرفته است که در صورت سرمایه گذاری کارآفرینان، وجود نیروی کار ماهر خود یک امتیاز برای آنان محسوب می گردد. مدیرعامل مس منطقه آذربایجان با اشاره به تشکیل کمیته خاصی در شرکت ملی صنایع مس ایران مبنی بر شناسایی پتانسیل ها و مشاغل تعطیل شده و از بین رفته هر منطقه گفت این شرکت با عقد قرارداد با بانک جهت تقبل تضمین وام های پرداختی در صدد احیای آن مشاغل و اشتغال زایی برای جوانان می باشد.

مهندس حاجی آقازاده در خاتمه سخنانشان ضمن دعوت از حضرت آیت الله آل هاشم جهت حضور در مجتمع مس سونگون و بازدید از آن، با اشاره به کاهش قیمت تمام شده کنسانتره(2300 دلار در تن) در سال های 94 و 95 گفت در راستای تحقق فرمایشات مقام معظم رهبری مدظله العالی در خصوص سیاست اقتصاد مقاومتی تلاش نموده ایم و خرسندیم که در این زمینه شرکت ملی صنایع مس ایران جزو پیشگامان در اجرای این سیاست ها می باشد.

در ادامه جلسه نیز نماینده محترم ولی فقیه در استان ضمن خوش آمد گویی به حاضرین اظهار داشتند جلسات متعددی با صنعتگران استان داشته ام ولی دیدار با مدیران مجتمع مس سونگون از همه آن ها شیرین تر بوده و گزارش ارایه شده توسط مدیریت مس منطقه آذربایجان خوشحال کننده است. حضرت آیت الله  آل هاشم در ادامه با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری و تأکید ایشان بر دو امر اقتصاد مقاومتی و اشتغال زایی در شعارهای سال های اخیر فرمود مجموعه مس سونگون برای مردم استان شناخته شده نیست. یکی از برکات این معدن اشتغال 3500 نفر در آن است که تعداد کمی نیست و کمک به اقتصاد کشور است. 

ایشان با اشاره به اینکه عملکرد بسیار خوب مس سونگون در راستای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی و اشتغال زایی افزود که امیدواریم فرصت های مناسب بیشتری برای استان فراهم گردد تا مشکل بیکاری حل گردد.

امام جمعه شهرستان تبریز با تأکید بر رعایت مسایل محیط زیستی در زمینه صنعت  گفتند اینکه فعالیت های این معدن و عملیات اکتشافی جدید بر روی حفظ اصول زیست محیطی تأکید دارد جای شکر دارد.

نماینده محترم ولی فقیه در استان با اشاره به ضرورت بالابردن تولید به شرط کیفیت ادامه دادند باید فرهنگ مصرف تولیدات داخلی را نیز در جامعه بالاببریم.

ایشان ضمن اشاره به الزام ورود بانک ها در این زمینه و حمایت از صنعتگران با اعطای وام های کم درصد و طولانی مدت گفتند می بایست از دولتی کردن اقتصاد خودداری شود و اقتصاد به دست مردم سپرده شود البته به دست اهلش نه هر کسی.

حضرت آیت الله آل هاشم در ادامه ضمن اشاره به خیانت رژیم پهلوی در وابسته نمودن اقتصاد کشور به نفت اظهار داشتند که باید این وابستگی اقتصادی روز به روز کاسته شود و جلو اسراف ها در ادارات و ارگان های دولتی گرفته شود. ایشان در پایان ضمن اعلام رضایت و خرسندی از عملکرد مجتمع مس سونگون افزودند این جلسه خوشحال کننده بود و تلاش خواهیم نمود در اولین فرصت از این مجتمع بازدید نماییم.

 
انتهای پیام / *
 
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
چند رسانه ای

سازمان و شرکت های مرتبط