کد خبر: 192/ ١٠:٤٤ - دوشنبه ٦ شهريور ١٣٩٦/ تعداد بازدید: 192
نسخه چاپي
ارسال به دوست
 
-
مصاحبه با مدیر مس منطقه آذربایجان در خصوص
مسئولیت های اجتماعی مس منطقه آذربایجان
 
فرصتی پیش آمد تا علیرغم وجود مشکلات و ترافیک کاری مهندس حاجی آقازاده مدیر مس منطقه آذربایجان، ساعاتی را در خصوص مسئولیت های اجتماعی مس منطقه آذربایجان و اقدامات صورت گرفته از زبان ایشان بازگو گردد. متن مصاحبه به شرح زیر در قالب پرسش و پاسخ آورده شده است:

 

1- مسئوليت اجتماعي شرکت راچگونه تعريف مي نمائيد؟  

 

در دنیا مرسوم است هر یک از شرکت ها و مجموعه هایی که در یک منطقه مشغول فعالیت هستند وظايف و تعهداتي را با برخورداری از نگرش مسئولانه ی خود و با فراتر رفتن از حداقل الزامات قانوني و پايبند بودن به اصول درست برای حصول به منافع خود از طريق کسب و کار توسط ذينفعان و مشتريان خود بايستي در جهت صيانت، حفظ و کمک به منطقه ای که در آن فعاليت مي کند، انجام مي دهد تا از نظر ارتقاء مسائل فرهنگي ،آباداني ، رونق اقتصادی ، حفظ شادابی و نشاط در منطقه نقش خود را ايفاء کرده باشد.

 

2- وضعيت مسئوليت اجتماعي شرکت ملي صنايع مس و مجتمع مس سونگون در اين خصوص چگونه است؟

 

شرکت ملي صنايع مس ايران نيز از قاعده ی پايبندی و انجام تعهدات خود در قبال مسئوليت اجتماعي مستثني نبوده و با توجه به سياست و مقررات اين شرکت، معمولاً روند کار بدين شکل است که در مجمع عمومي ميزان کمک های بلاعوض در خصوص مسئوليت اجتماعي توسط سهامداران تعيين گردیده و اختيارات آن به هيأت مديره تنفيذ مي گردد.

هيأت مديره نيز با توجه به سياست ها و اهداف شرکت ، با در نظر گرفتن سهم هر منطقه در توليد شرکت ملی صنایع مس ایران اقدام به صدور مجوز تشکيل کميته هائي با حضور معاونت های مالي، هماهنگي ، منابع انساني، رئيس مجتمع ها و مدير روابط بين الملل شرکت  می نماید که با تصمیم گیری های صورت گرفته در این کمیته مبالغ تخصيص و تعیین می گردد.

در اين خصوص با توجه به قرار گرفتن معدن مس سونگون در منطقه ی محروم و با عنايات اعضاء هيأت مديره ی شرکت ، سهميه ی اختصاص يافته در قبال مسئوليت اجتماعي بيش از سهميه ی آن بوده است.

 

3- مسئوليت اجتماعي شرکت را چگونه طبقه بندی مي کنيد؟

 

مسئوليت اجتماعي شرکت به دو بخش درون سازمانی و برون سازماني طبقه بندی گردیده است.

 

4- مسئوليت اجتماعي مجتمع مس سونگون، در بخش برون سازماني به چه شکلي و چگونه است؟

 

مسئوليت اجتماعي مس سونگون در بخش برون سازماني در اولويت با هدف صيانت، حفظ و نگهداری از محيط زيست از قبيل مقيد بودن به اخذ مجوزهای کارشناسانه و لازم از سازمان محيط زيست استان برای معدنکاری، ايجاد فضاهای سبز در معدن با کاشت و پرورش گونه های گياهي مناسب، ترميم و بازسازی فضاهای سبز در محيط، تعامل و مشارکت با سازمان محيط زيست استان برای توسعه و نگهداری فضاهای سبز می باشد .

ایشان با اشاره به تعدادی از اقدامات مجتمع مس سونگون در خصوص پايبندی، انجام و اجرای مسئوليت های اجتماعي خود در اين منطقه خاطر نشان کردند که شرکت ملی صنایع مس ایران تلاش می نماید تا در تمامی زمینه های ممکن نسبت به ارایه خدمات به منطقه و اهالی محترم آن پیشقدم باشد.

بخشی از اقدامات یاد شده به شرح زیر می باشد:

1-4- حضور همه جانبه ،کامل و شبانه روزی مس سونگون با ايجاد آني پايگاه کمک رساني در واقعه ی تأسف بار زلزله ی منطقه ارسباران در مردادماه سال 1391 با بسيج فوری و شبانه روزی کارکنان برای حضور و اعزام به مناطق نيازمند به کمک ، در اختيار قراردادن تجهيزات سبک و سنگين، آماده سازی و تهيه غذا ، خوراک ، لباس و بيش از 30 نوع اقلام و ملزومات اوليه و مورد نياز آسيب ديدگان در هر ساعات از روزها و ادامه ی اين تکليف و مسئوليت پذيری فاخر تا پايان ساماندهي واقعه ی مورد نظر .

2-4- پرداخت کمک هزينه و مبالغ قابل توجه به شهرداری شهرستان ورزقان برای ترميم ، بازسازی و آسفالت خيابانها و راه های شهر.

3-4- حمايت همه جانبه، برگزاری و شرکت در مراسم های مذهبي ، اعياد و سوگواری در شهرستان و ساير محل ها.

4-4- پشتيباني مالي و حمايت از ساخت جاده ی خواجه _ ورزقان با مشارکت سه پيمانکار عامل با هماهنگي و در راستای برنامه ها و سياست های اداره ی راه و شهرسازی استان، که انشاءالله با روند پيشرفت کار در انتظار است امسال بخشي از آن افتتاح و مورد استفاده ی عموم قرار گيرد.

5-4-  پرداخت مبلغ قابل توجه ، بعنوان کمک مالي برای بيمارستان شهرستان ورزقان با هدف تجهيز و تکميل آن در راستای استفاده ی عموم مردم.

6-4- پرداخت مبلغ 500 ميليون تومان برای کمک هزينه ی خريد زمين مسجد جامع شهرستان ورزقان با مشارکت شهرداری تهران که به حول و قوه ی الهي اکنون با داشتن آن مسجد زيبنده، عموم افراد جامعه در شهرستان از آن بهره مند هستند.

7-4- انجام دادن اقدامات شايسته و قابل توجه در روستاهای شهرستان برای ساخت و ترميم پل ها و راه ها.

8-4- با ايجاد و آماده بکار بودن شبانه روزی راهدارخانه ی مجتمع مس سونگون با دارا بودن دو دستگاه بولدوزر ، تجهيزات ، ماشين آلات مناسب و نيروی انساني هميشه آماده بکار ، در تمامي فصول، بويژه فصل زمستان راه های ارتباطي شرکت و بيش از 20 روستاهای تابعه همواره قابل تردد و استفاده هست.

و علاوه بر آن درفصل زمستان نيز در صورت بسته شدن راه های روستاها و بروز هر نوع مشکلات، مس سونگون نقش به سزا و ارزنده ی خود را ايفاء مي نمايد.

9-4- همکاری و هماهنگي با فرمانداری ، شهرداری و بخشداری شهرستان هر ساله از اول خردادماه تا پايان فصل تابستان با در اختيار قرار دادن ماشين آلات سبک و سنگين در روستاها نقش خود را به منظور راه سازی بين مزارع ايفاء مينمايد.

10-4- کمک به آموزش و پرورش شهرستان از حيث تهيه و تامين تغذيه و تجهيز مدارس شبانه روزی که در مناطق صعب العبور منطقه قرار دارند.

11-4-  تقبل هزينه ی خريد زمين و ساخت ساختمان هنرستان فنی و تجهيز تخصصي آزمايشگاه و در اختيار قراردادن آن به دانشگاه صنعتي سهند با هدف  تربيت نيروی فني لايق. در خصوص کيفيت اين هنرستان به جرأت مي توان ادعا کرد بار علمي آن توسط اساتيدی از دانشگاه تبريز بوده و با داشتن آزمايشگاه های بي نظير و قابل قياس با دانشگاه تبريز عملاً با تلفيق علم و تجربه در تربيت نيروی انساني باارزش و توانمند جايگاه ويژه ای در سطح کشور به خود اختصاص داده است.

12-4- هماهنگي با کميته ی امداد امام خميني شهرستان ورزقان برای ساخت و تحويل 35 دستگاه واحد مسکوني به مددجويان اين کميته که با موفقيت و افتخار انجام و اجرا گرديد.

13-4- مشارکت چشم گير همه ساله در جشن گلريزان شهرستان و استان برای تقبل و پرداخت هزينه های آزادسازی زندانيان حائز شرايط آزادی.

14-4- انجام کمک های متفرقه و غيرسازماني به افراد ناتوان ، حائز شرايط و تائيد شده از قبيل رفع بدهي شخصي آنها ، کمک هزينه ی بيماری و . . .

15-4- مشارکت چشم گير و تقبل هزينه برای اعزام افراد بي بضاعت منطقه و حائز شرايط به عتبات عاليه ، همکاری با بهزيستي ، مشارکت مقامات ، نيروی انساني لازم و تجهيزات مورد نياز برای برگزاری مراسم مختلف در قالب اعياد و سوگواری در مناسبت ها و رويدادهای اجتماعي شهرستان..

16-4- پرداخت مبلغي بالغ بر 120 ميليون تومان برای حمايت از مدافعان حرم صورت پذيرفته است.

17-4- امسال نيز به حول و قوه ی الهي مقرر است با هماهنگي مقامات شهرستاني مقداری از منابع برای بهسازی روستاها هزينه شود و از اوايل ارديبهشت ماه سال جاری با هماهنگي فرمانداری ، بخشداری، دهيارها و ناظرين مربوطه در چارچوب برنامه های تدوين شده جدول کشي و سروسامان دادن خيابانها و راه در روستاها در حال انجام هست و انشاالله تا فصل زمستان و نامساعد شدن هوا کارها خاتمه خواهد يافت.

18-4- اقدام و تقبل هزينه ديوار کشي يکي از مراکز آموزش و پرورش در شهرستان ورزقان.

19-4- اقدام شايسته برای ساماندهي مزار شهدا در روستاها و شهر ورزقان از طريق بنياد شهيد شهرستان صورت پذيرفته است.

20-4- مشارکت پرسنل در فريضه ی نماز جمعه ی شهرستان با تامين وسيله ی اياب و ذهاب و تجهيز دفتر امام جمعه ی شهرستان به شکل منسجم و در خور شأن انجام گرديده و خواهد شد.

21-4- فعال کردن باشگاه فرهنگي و ورزشي مجتمع مس سونگون در شهرستان ورزقان با چندين سالن چند منظوره و دو زمين چمن مصنوعي فوتبال با اجرای چند رشته ی ورزشي مورد علاقه افراد.

و ...

 

5- مسئوليت اجتماعي شرکت در بخش درون سازماني چگونه است؟

 

شرکت ملي صنايع مس ايران در قبال مسئوليت اجتماعي خود در بخش درون سازماني با هدف کرامت نيروی انساني خود در هر جنبه سعي بر آن داشته تا با صيانت از نيروی انساني خود بعنوان منبع باارزش و گرانقدر شرکت، انگيزه ی آنان را در بهره وری و کارائي موثر در شرکت برای توليد کالای با قيمت تمام شده ی پائين و کيفيت بالا حفظ و پرورش دهد. افزودنی است محصول توليدی و قابل عرضه ی مس سونگون در دنيا دومين محصول باکيفيت و درخواستي مشتريان بزرگ در جهان است و این امر را بی شک مدیون همراهی پرسنل محترم و زحمتکش مجتمع می دانیم.

 

6- اقدام برای مسئوليت اجتماعي مس سونگون و سنجش آن چه مزايايي و تسهيلاتي برای شرکت در بر دارد؟

 

اين مهم، اين را مي طلبد که در راستای کسب و کار و نهايتاً حصول منافع برای شرکت مس و نهايتاً برای ايران هميشه سرافراز و چرخش چرخ اقتصادی کشور در زدودن فقر و عقب ماندگي نيازمند فرصت هائي هستيم که جامعه بايستي در اختيار ما بگذارد و ما نيز برای داشتن جامعه ی سالم و پويا با تمام تلاش متخصصانه و شبانه روزی کوشا باشيم.

پايبندی به مسئوليت اجتماعي شرکت نه تنها باعث کاهش توليد ضايعات و آلاينده ها است بلکه آن با ماهيت صرفه جوئي در هزينه ها منجر به کاهش قيمت تمام شده در بازار رقابتي جهاني شده و انگيزه ی کارکنان را افزايش داده و باعث تعامل و رابطه ی متعادل با مقامات و ذينفعان در رسيدن به اهداف تعالي شرکت مي گردد.

سرانجام سنجش مسئوليت اجتماعي شرکت منجر به مشروع و بهبود شهرت ، اعتبار و نافذ شدن برند شرکت و افزايش وفاداری مشتريان و ذينفعان آن خواهد بود.

 

نکته ی آخر:

 اينکه با عنايت به اهميت ويژه ی مسئوليت اجتماعي مجتمع مس سونگون، روابط عمومي اين شرکت در ديماه سال 1394 با ارائه ی بيش از 100 فايل و اسناد مستند از دوازدهمين کنفرانس بين المللي روابط عمومي و سيزدهمين جشنواره ی روابط عمومي های برتر ايران، منتخب هيأت داوران در حوزه ی مسئوليت اجتماعي و جزء شرکت برتر و اول در سطح کشور گرديد.  مجتمع مس سونگون با اخذ استانداردهای بين المللی ISO 14001 ، ISO 9001  و OHSAS 18001 (استقرار IMS) و اخذ گواهی نامه تقدير سبز از انجمن مديريت سبز ايران بر آن افتخار دارد که در راستای اهداف سازماني خود مسئوليت اجتماعي خود را به نحو احسن و با کميت و کيفيت بي نظير در سطح جهاني به فرجام رسانيده و همواره پيش گام و مشتاق انجام مسئوليت اجتماعي با اعمال متدها و روش های اقتضائي و نوين خواهد بود.

 

 
انتهای پیام / *
 
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
چند رسانه ای

سازمان و شرکت های مرتبط